baner adam

TEDxGdańskSalon w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej


26 sierpnia tematem wiodącym wydarzenia były „Kręgi”- szeroko rozumiane i wielowymiarowe pojęcie odnoszące się do funkcjonowania społeczności.


Ile szaleństwa potrzeba, by wysłać list do Księcia Walii nie będąc w królewskich kręgach? Ile szczęścia, żeby list mimo niewłaściwego adresu dotarł do Adresata? „Niech żyje szaleństwo!” – tak właśnie przekonywał we wtorkowy wieczór na ostatnim wydarzeniu TEDxGdańsk Salon „Kręgi” profesor Jerzy Limon, założyciel fundacji Theatrum Gedanense, który miał dość wiary i marzeń, by skazać siebie samego na „wyrok wielu lat ciężkich robót”. Patronat Księcia Walii umożliwił mu realizację śmiałego i szalonego wyzwania jakim była budowa Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Instytut Kultury Miejskiej położony w samym sercu Gdańska był doskonałym miejscem do przedstawienia idei wartych rozpowszechniania, które w założeniach TEDx – organizacji non-profit działającej na podstawie licencji światowej konferencji TED, mają wpłynąć na jakość życia lokalnej społeczności. O zacieśnianiu kręgu znajomych poprzez ich lokalizowanie w najbliższej okolicy opowiadał Piotr Surmacki, który wprowadził na rynek aplikację LetsMeetApp umożliwiającą przypadkowe spotkanie znajomych za pomocą odpowiednich powiadomień wysyłanych do użytkownika. Małgorzata Zalewska, założycielka pierwszego w Trójmieście klubu organizacji Toastmasters, w którym realizowane są kursy przemawiania publicznego, zachęcała do szukania odwagi w samym sobie, by, na przykład, z dużą pewnością siebie występować w roli prelegentów… TEDx.


Zdjęcia – S. Ciszek

Artystycznie i cyrkowo cały Salon TEDxGdańsk rozhulała Marta Szotyńska, zataczając magiczne kręgi swoimi hoola hop. „Nowy Cyrk” charakteryzujący się swoistym podejściem do „historii-opowieści” wzbudził zachwyt i zaintrygował swoim pięknem i tajemnicą…

Na scenie, zgodnie z tradycją TEDxGdańsk, mieli szansę zaprezentować się też widzowie. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń organizatorzy zaprosili pięć uczestniczek do podzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie tego, co zmieniłyby , a czego nie, w kręgach swoich znajomych. Zegar jak zwykle odmierzał nieprzekraczalne 120 sekund.
Jak zawsze nie zabrakło polskich jabłek, tym razem jednak, ku radości uczestników, pojawiły się w nowych odsłonach. Najlepsze Szarlotki Świata, upieczone w cieple domowego ogniska, w towarzystwie polskiego cydru jeszcze bardziej zacieśniły wokół stołu krąg entuzjastów TEDxGdańsk.

Prelekcje prof. Jerzego Limona, Piotra Surmackiego i Małgorzaty Zalewskiej z TEDxGdańsk Salon już wkrótce będą dostępne online.

.