Za nami

Salon 28.09.2013

28 września 2013r. odbył się pierwszy Salon w historii TEDxGdańsk.

Spotkanie miało miejsce w Olivia Business Centre, a swoje wystąpienia poprowadzili – Szymon Kobyliński, Piotr Kuropatwiński oraz Piotr Arak.


Wrześniowy Salon postawił bardzo ważne pytanie – „miasto zmienia się – a Ty”? Poruszono tematy związane z komunikacją – tej jako narzędzia porozumiewania się i tej jako środka transportu. Mamy nadzieję, że wystąpienia prelegentów zainspirują do pozytywnych zmian w Gdańsku.

Piotr ArakStarszy Analityk w centrum analitycznym Polityka INSIGHT, koordynował badanie rozwoju społecznego na poziomie lokalnym w Programie Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju (UNDP) w Polsce, były doradca Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego, w latach 2008-2011 pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, współpracował z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej i kilkoma organizacjami pozarządowymi. Współautor raportów “Polska 2030. Wyzwania Rozwojowe”, “Młodzi 2011”, Krajowego Raportu o Rozwoju Społecznym “Polska 2012. Rozwój regionalny i lokalny”.

Piotr KuropatwińskiRedaktor “Koncepcji rozwoju systemu rowerowego województwa pomorskiego – Zielonej Księgi”. Współrealizator kilku europejskich projektów promocji rozwoju ruchu rowerowego. Od marca 2011 wiceprezydent Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). Urodzony w 1950 roku, dr nauk ekonomicznych, starszy wykładowca w Katedrze Polityki
Ekonomicznej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Autor, redaktor i tłumacz wielu publikacji dotyczących teorii ekonomii, bankowości, finansów i procesów
międzynarodowej integracji gospodarczej (m.in. koordynował tłumaczenie i wydanie pierwszego podręcznika współczesnej ekonomii opublikowanego w Polsce po 1989 roku).

Szymon KobylińskiSzymon Kobyliński urodził się w Gdańsku w 1970 roku. W 1975 wyemigrował do Londynu gdzie ukończył szkołę podstawową. Po powrocie do Polski w ‘84 roku kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów, a następnie na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Zarządzania i Marketingu.
Podczas studiów założył zespół Blenders, który dzięki takim przebojom, jak „Ciągnik”, „Owca”, „Punkt G”, czy „Poniedziałek” przez ponad 10 lat utrzymywał się na szczytach list przebojów. Zespół zagrał w swojej karierze ponad 700 koncertów. Płyty wydane przez Warner Music Poland oraz Universal Music osiągnęły status złota. W sumie sprzedano ich ponad 200 000 egzemplarzy.

Równolegle do kariery muzycznej zaangażowany był w sporty rowerowe, w szczególności ich najbardziej ekstremalną odmianą jaką jest downhill. Kilka razy stawał na podium w lokalnych zawodach, zdobył też pierwsze miejsce na jednej z edycji Pucharu Polski.


Konferencja 6.12.2012

Pierwsza edycja gdańskiego TEDx odbyła się 6. grudnia 2012 roku. Tematem przewodnim było przełamywanie barier, w życiu, nauce, społeczeństwie, kulturze i biznesie.

Każdy z prelegentów wygłosił przemówienie trwające do 18 minut w którym zaprezentował swój punkt widzenia związany z tematem konferencji. Ideą naszego programu jest łączenie ludzi z różnych dziedzin codziennego życia z kilku pokoleń. Chcemy w ten sposób zapoczątkować dalszą współpracę i głębszy dialog.

Zapraszamy do obejrzenia zamieszczonych poniżej wystąpień wszystkich prelegentów

.

greg-lewicki

Grzegorz Lewicki

Redaktor tygodnika WPROST oraz krakowskiego magazynu PRESSJE. Absolwent filozofii nauki w London School of Economics, gdzie specjalizował się w zastosowaniu teorii gier w naukach społecznych. Ukończył także socjologię (Maastricht) i stosunki międzynarodowe (Kraków). Obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim pracuje nad doktoratem z filozofii – o tym, że potencjał kultur i państw do wpływania na historię można mierzyć ku uciesze zarówno humanistów, jak i umysłów ścisłych. Alumn londyńskiego Goodenough College pod patronatem Królowej Brytyjskiej, autor raportów dla MSZ oraz uczestnik projektów prognostycznych finansowanych przez Komisję Europejską. Ostatnio wydał monografię “Nadchodzi nowy proletariat!” o trendach społecznych w Europie starożytnej i współczesnej. Kiedyś uprawiał karate, dziś poezję; interesuje go przełamywanie barier na poziomie międzyludzkim i organizacyjnym: wychodzi z założenia, że każde przedsięwzięcie jest grą, która posiada ukryty algorytm skuteczności. www.greglewicki.com .

szymon2

Szymon Wróblewski

Animator kultury, od lat związany z klubem „Plama”. Inicjator, propagator i kibic szeregu działań zmierzających do uporządkowania przestrzeni publicznej w mieście. W swojej pracy poszukuje uniwersalnego języka wypowiedzi dla plenerowych działań twórczych. Języka który będzie zrozumiały i akceptowalny przez wszystkich użytkowników przestrzeni miasta, który nie zaburzy jego struktury a artyście da swobodę wypowiedzi. Zakochany w Zaspie, gdzie pracuje i realizuje swoje pomysły. .

540412_375887655791099_918171673_n

Kinga Pruś

Pochodzi z warmii, dokładnie z małej wsi Szafarnia. Aktualnie mieszka w Gdańsku. Jest studentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki , na dwóch kierunkach: gitara klasyczna i wokalistyka jazzowa. Razem z siostrą bliźniaczką, Karoliną, również studentką akademii(dyrygentura chóralna) śpiewają od zawsze. Pierwsze utwory i teksty Kingi zaczęły powstawać razem z rozpoczęciem nauki w liceum muzycznym w Gdańsku. Tam też tworzyła pierwsze większe projekty muzyczne, zakorzenione w muzyce chrześcijańskiej. We współpracy z Zakonem Braci Mniejszych Kapucynów powstały 3 płyty, na których znajdowały się w większości utwory Kingi, aranżowane przez Adama Pietrzaka pianistę zespołu i Kingę. Zespół Noi per Dio, którego członkiniami były obie siostry zakończył swoją działalność w 2012 roku. Od stycznia Kinga i Karolina pracują nad kolejnym autorskim projektem. Muzyka pop, o nieco alternatywnym zabarwieniu. Zespół, który ma na koncie I miejsca na dwóch festiwalach muzycznych: „Ramtamtam Start Up!” i „Pif Paf Music Festival” przygotowuje się właśnie do nagrań w studiu Leszka Możdżera, co jest nagrodą jednego z festiwali. Dziewczyny aktualnie współpracują z Adamem Pietrzakiem- piano, Piotr Gierszewski- bas, Łukasz Łapiński – perkusja, Krzysztof Paul- gitara. .

aga2

Agnieszka Wroczyńska

Absolwentka filozofii i psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Podyplomowo studiowała psychoterapię poznawczo-behawioralną i seksuologię kliniczną na SWPS. Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-bahawioralny. Prowadzi prywatną praktykę, terapię indywidualną i par. Często współpracuje z kobietami, które doświadczyły traumy, mają trudności seksualne, czy trudności w nawiązywaniu relacji. Doświadczenie zawodowe prowadzi ją do wniosku, że współczesna kultura sprawia, że lęk zbyt często staje się osią seksualności. Uciekamy w seks, lub uciekamy od seksu, co oddala nas od siebie samych i swoich partnerów/partnerek. To rodzi pytanie, jak pomóc sobie wrócić do seksu i siebie na wzajem? Swoimi obserwacjami chce się podzielić na Gdańskim TEDx. .

4

Tomasz Antonowicz

Wspierający rożnego rodzaju działania artystyczne. Robił muzykę do filmów, spektakli teatralnych oraz teatru tańca współczesnego. Prowadzi warsztaty muzyczne z osobami z upośledzeniami umysłowymi. Patrzy w Niebo, stąpa po Ziemi... .

2

Piotr Bucki

Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki, Studium Wokalno-Aktorskiego, Wyższej Szkoły Bankowej, SWPS oraz kursów doskonalących Uniwersytetu Stanford i Uniwersytetu Princeton. Menadżer projektów związany zawodowo z Grupą Nokaut.pl.   Konsultant projektów dla firm Fenomem, 9init, Fumenti, World Travel Passport i eWarrantee. Stały współpracownik magazynów "MaleMen" i „Dolce Vita” oraz miesięcznika "Charaktery", “Style i Charaktery” i „Psychologia w szkole”. Trener, szkoleniowiec i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Opiekun merytoryczny kierunków Prowadzenie e-biznesu i Komunikacją Wizualna. Współpracuje z  Akademią Marynarki Wojennej i Gdańską Wyższą Szkołą Humanistyczną oraz Uniwersytetem Gdańskim. Twórca i Konsultant projektów z obszaru IT – sklepy internetowe, aplikacje mobilne, media społecznościowe, e-learning i inne. Tłumacz książek popularnonaukowych z dziedziny psychologii i samorozwoju. Pasjonuje go teoria dezintegracji pozytywnej i wpływ wydarzeń traumatycznych na kształt naszej psychiki. Gorący zwolennik psychologii pozytywnej i pracy metodą projektową. Certyfikowany coach w obszarze Business and Executive coaching. Twórca autorskich programów szkoleniowych z zakresu wystąpień publicznych, komunikacji i motywacji. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem współpracował z szeregiem instytucji samorządowych i prywatnych. Jego pasją jest komunikacja i przełamywanie barier we wszystkich jej postaciach, włączając w to interakcje na poziomie interfejsów aplikacji. Jego misją jest odnajdywanie w ludziach pokładów ich naturalnych kompetencji i potencjału i wykorzystywanie technik szkoleniowych dla tworzenia indywidualnych planów rozwoju kariery. Prowadzi szkolenia i projekty zarówno w języku polskim, jak i angielskim. .

piotr-r

Piotr Rutkowski

Z zawodu biolog, botanik, autor ponad 50 publikacji naukowych. Pracownik Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego. Zawodowo zajmuje się najpiękniejszymi z roślin: storczykami, a głównie tymi, które charakteryzują się bardzo perwersyjnymi sposobami zapylania. Laureat nagrody Prezesa Rady Ministów za najlepszą rozprawę doktorską. O botanice chętnie opowiada nie tylko studentom, jest także częstym gościem wielu trójmiejskich szkół, czy działającego przy Uniwersytecie Gdańskim Uniwersytecie III wieku. Prowadzi studia podyplomowe z zakresu waloryzacji i ochrony zasobów przyrodniczych, z ramienia Wydziału Biologii jest koordynatorem Bałtyckiego Festiwalu Nauki  Jest współwłaścicielem firmy zajmującej się edukacją ekologiczną i jednocześnie prezesem fundacji Akademii Zrównoważonego Rozwoju. W nielicznych wolnych chwilach włócząc się po polach i lasach, czasami ze swoim psem rasy Golden Retriever podziwia piękno i potęgę przyrody. Lubi fotografować i oglądać filmy, głowne te, ktore nie kończą się happy endem. Jest szczęśliwym tatą Mikołaja i Zuzanny. .