Transmisja #TED2016

2016-02-11

Dzięki współpracy swiatowego TEDa z sieciami kinowymi rozsianymi po całym świecie będzie możłiwość zobaczenia TED 2016 w Vancouver w gdańskim Multiknie. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w tym premierowym projekcie.
Mamy dla Was też bardzo dobrą wiadomość, a właściwie okazję, której nie można przegapić! Przed Wami szansa by wygrać podwójną wejściówke na transmisję światowego #TED2016 , która odbędzie się w gdańskim Multikinie 16 lutego o godzinie 20.
ps. Na wydarzeniu będziemy również obecni my, czyli zespół TEDxGdańsk i z największą chęcią udzielimy odpowiedzi na wszelkie Wasze pytania.
ps.2 Bilety nabyć można pod linkiem https://multikino.pl/kup-bilet2/5475/4
TED2016

Dołącz się do nas!

2015-03-30

Świeżo po uczestnictwie w TEDzie w Kanadzie wracamy z nowymi pomysłami i będziemy prężnie rozwijać naszą działalność - a do tego potrzebujemy Was! Pomysłodawców, pasjonatów, społeczników i idealistów, którzy chcą zmienić Gdańsk i świat na lepszy.
Zachęcamy do zgłaszania się do poniższych ról na adres zespol@tedxgdansk.com. Napiszcie dlaczego chcecie się dołączyć do zespołu w danej roli i krótko opiszcie co zmienilibyście w Gdańsku. Prosimy o życiorys w załączniku. Przyjmujemy zgłoszenia do 6.5.15.
Kierownik Projektu (Humbak - Megaptera novaeangliae) Zajmuje się planowaniem i tworzeniem projektów, zarządza zespołem. Czuwa nad terminową realizacją i wykonaniem budżetu. Posiada udokumentowane doświadczenie w w/w zakresie.
Dyrektor Produkcji (Gruba Ryba) Jest odpowiedzialny za techniczną stronę wydarzenia. Organizuje, nadzoruje i koordynuje działania związane z produkcją konferencji i projektami TEDxGdańsk.
Pełnomocnik ds. kontatku z partnerami (Rekin Biały - Carcharodon carcharias) Zajmuje się tworzeniem i utrzymywaniem współpracy z partnerami.
Dyrektor komunikacji (Ustniczkowaty - Pomacanthidae) Jest odpowiedzialna za strategię komunikacji TEDxGdańsk (poprzez różne kanały).
Specjalista ds. Marketingu (Ośmiornica - Hapalochlaena lunulata) Zajmuje się realizacją kampanii marketingowej.
Bloger/Webmaster (Mątwa - Sepioidea) Komentuje bieżące działania w zespole i relacjonuje przebieg wydarzeń TEDxGdańsk.
Grafik (Płotka - Rutilus rutilus) Zajmuje się identyfikacją wizualną marki TEDxGdańsk.
Stażysta (Błazenek plamisty - Amphiprion ocellaris) Współpracuje z całym zespołem, ze wszystkimi działami ucząc się organizacji pracy w zespole o określonej charakterystyce.
Fotograf (Batrachowate - Batrachoididae) Dokumentuje i relacjonuje działania TEDxGdańsk podczas wydarzeń i innych spotkań.
Operator kamery (Manta - Manta birostris) Jest odpowiedzialny za filmowanie wydarzeń oficjalnych oraz promocyjnych.
Montażysta (Morświn - Phocoena phocoena) Zajmuje się montażem filmowanych materiałów z wydarzeń oraz promocyjnych.
Programista (Żaglicowate - Istiophoridae) Pomaga przy wsparciu naszej strony internetowej i innych rozwiązań technologicznych. Wiedza HTML, CSS, PHP oraz WordPress przydatna.
Tłumacz (Mors - Odobenus rosmarus) Spisuje, tłumaczy zmontowane wystąpienia i komunikaty na inne języki. N.p. z Polskiego na Angielski, z Angielskiego na Polski. itp.
Artysta (Rozgwiazda - Asteroidea) Upiększa Nasze komunikaty, sceny, produkty i przeżycia uczestników podczas wydarzeń.
Asystent kuratora (Rekin wielorybi - Rhincodon typus) Razem z kuratorem przygotowują program na wydarzenia TEDxGdańsk.
Trener prelegentów (Orka - Orcinus orca) Razem z kuratorem pomaga przy przygotowaniu prelegentów do wystąpień.
Analityk/Matematyk (Epinephelus tukula) Analizuje i pozyskuje dane aby lepiej służyć Naszej społeczności..

TEDxGdańskSalon w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej

2014-08-31

26 sierpnia tematem wiodącym wydarzenia były „Kręgi”- szeroko rozumiane i wielowymiarowe pojęcie odnoszące się do funkcjonowania społeczności.
Ile szaleństwa potrzeba, by wysłać list do Księcia Walii nie będąc w królewskich kręgach? Ile szczęścia, żeby list mimo niewłaściwego adresu dotarł do Adresata? „Niech żyje szaleństwo!” – tak właśnie przekonywał we wtorkowy wieczór na ostatnim wydarzeniu TEDxGdańsk Salon „Kręgi” profesor Jerzy Limon, założyciel fundacji Theatrum Gedanense, który miał dość wiary i marzeń, by skazać siebie samego na „wyrok wielu lat ciężkich robót”. Patronat Księcia Walii umożliwił mu realizację śmiałego i szalonego wyzwania jakim była budowa Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.
Instytut Kultury Miejskiej położony w samym sercu Gdańska był doskonałym miejscem do przedstawienia idei wartych rozpowszechniania, które w założeniach TEDx – organizacji non-profit działającej na podstawie licencji światowej konferencji TED, mają wpłynąć na jakość życia lokalnej społeczności. O zacieśnianiu kręgu znajomych poprzez ich lokalizowanie w najbliższej okolicy opowiadał Piotr Surmacki, który wprowadził na rynek aplikację LetsMeetApp umożliwiającą przypadkowe spotkanie znajomych za pomocą odpowiednich powiadomień wysyłanych do użytkownika. Małgorzata Zalewska, założycielka pierwszego w Trójmieście klubu organizacji Toastmasters, w którym realizowane są kursy przemawiania publicznego, zachęcała do szukania odwagi w samym sobie, by, na przykład, z dużą pewnością siebie występować w roli prelegentów… TEDx.Zdjęcia - S. Ciszek
Artystycznie i cyrkowo cały Salon TEDxGdańsk rozhulała Marta Szotyńska, zataczając magiczne kręgi swoimi hoola hop. „Nowy Cyrk” charakteryzujący się swoistym podejściem do „historii-opowieści” wzbudził zachwyt i zaintrygował swoim pięknem i tajemnicą…
Na scenie, zgodnie z tradycją TEDxGdańsk, mieli szansę zaprezentować się też widzowie. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń organizatorzy zaprosili pięć uczestniczek do podzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie tego, co zmieniłyby , a czego nie, w kręgach swoich znajomych. Zegar jak zwykle odmierzał nieprzekraczalne 120 sekund. Jak zawsze nie zabrakło polskich jabłek, tym razem jednak, ku radości uczestników, pojawiły się w nowych odsłonach. Najlepsze Szarlotki Świata, upieczone w cieple domowego ogniska, w towarzystwie polskiego cydru jeszcze bardziej zacieśniły wokół stołu krąg entuzjastów TEDxGdańsk.
Prelekcje prof. Jerzego Limona, Piotra Surmackiego i Małgorzaty Zalewskiej z TEDxGdańsk Salon już wkrótce będą dostępne online.
.

Relacja z TEDxGdańsk "Chcę"

2014-04-16

18 minut to dużo czy mało? Dokładnie tyle czasu mieli prelegenci konferencji TEDxGdańsk, 5 kwietnia na scenie Teatru Miniatura. Tegoroczna konferencja pod hasłem „CHCĘ!” zgromadziła osoby o różnych zainteresowaniach z Trójmiasta i nie tylko. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Elżbieta Benkowska, reżyserka filmu „Olena”, Tymon Tymański czy dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański.
Gorąca atmosfera konferencji TEDxGdańsk, wydarzenia opartego na licencji TED, organizacji think tank zapoczątkowanej w Kalifornii przed 20 laty, udzieliła się wszystkim uczestnikom już u progu Teatru Miniatura. Jeszcze przed konferencją uczestnicy mogli skorzystać z profesjonalnej sesji fotograficznej, uwiecznić swoje życzenie na tablicy życzeń „Chcę” i przede wszystkim poznać się wzajemnie.
Buntownik, architekt, reżyserka…
Prelegenci konferencji „Chcę!” zaprezentowali wiele różnych idei, które bez wątpienia są warte rozpowszechniania. Dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański przedstawił wizję pięknego Gdańska nierozerwalnie związanego z wodą, widzianego z pokładu pływającej galerii. Ela Benkowska, reżyserka filmu „Olena” zakwalifikowanego do konkursu głównego krótkich filmów 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w rozbrajający sposób zaczarowała publiczność opowiadając (nie)zwykłą historię o paszporcie zgubionym w… toalecie. Po raz kolejny okazało się, że życie pisze niepowtarzalne scenariusze. Tymon Tymański, bezczelny, śmiały, rozmarzony, który zawsze chciał bardzo dużo, a najlepiej wszystko naraz, siedząc na skraju sceny, zauważył, że „w Trójmieście coś (artystycznie) zdechło”, a komercja wygnała młodych, zdolnych artystów do garaży. Na scenie Teatru Miniatura zaprezentował swój niezwykły , powodujący ironiczny uśmiech na twarzach tzw. ludzi z branży pomysł założenia „Studia Społecznego”, gdzie doświadczeni artyści w formie nieodpłatnych warsztatów pomagaliby młodym kolegom, którzy dopiero poszukują swojej drogi artystycznej. Grzegorz Niecko, założyciel klubu sportowego Movement przedstawił swój pomysł na „rozbudowany trzepak” aktywizujący różne pokolenia, czyli parkur w każdej dzielnicy Gdańska. Adam Kamiński, wykładowca ASP w Gdańsku przedstawił swój koncept ARCH i TEKTURA, czyli podnoszenie świadomości znaczenia estetyki i piękna w najbliższym sąsiedztwie, również poprzez pracę z najmłodszymi, aby od dziecka kształtować poczucie estetyki i odpowiedzialności za swoje otoczenie. Podczas przerwy studenci Adama Kamińskiego poprowadzili kreatywne warsztaty z liternictwa.
TEDxGdańsk jest prekursorem tzw. 2-minutówek. Jak sama nazwa wskazuje są to 2-minutowe wystąpienia prelegentów wybranych spośród uczestników. Wśród 2-minutowców znaleźli się m.in. Brazylijczyk, który odnalazł swoją drogę naukową w Gdańsku czy Poznaniak, który przepłynął Brazylię. Na taki ocean marzeń wpłynęli uczestnicy TEDxGdańsk przy porywających dźwiękach zespołu Funkloopy. Dziewięciu nieprzeciętnych muzyków, a wśród nich wokalista Tomasin sprawili, że uczestnicy konferencji wyszli pełni CHĘCI i zapału do realizacji marzeń.
Fotorelację z wydarzenia i nowinki na temat TEDxGdańsk znajdziesz na: Facebook Instagram .

Program Konferencji

2014-04-04

Konferencja TEDxGdańsk 5 kwietnia 2014, Teatr Miniatura
AGENDA
16:00 - 16:50 Rejestracja 17:00 Powitanie i rozpoczęcie konferencji 17.20 Grzegorz Niecko 17.40 Jakub Szczepański 18.05 2-minutowe wystąpienia prelegentów z widowni 18.20 Adam Kamiński
18.45-19.30 PRZERWA Warsztaty prowadzone przez studentów Adama Kamińskiego z ASP w Gdańsku
19.30 Zespół Funkloopy 19.55 Ela Benkowska 20.20 2-minutowe wystąpienia prelegentów z widowni 20.32 Tymon Tymański 20.57-21.05 Zakończenie konferencji i zaproszenie na imprezę w Żaku 21:30 Impreza w Żaku.

TEDxGdansk! - 5 kwietnia 2014r.

2014-03-13

Już koniec z leniuchowaniem, krótkimi wieczorami oraz brakiem energii! Po zimowej śpiączce zabieramy się do pracy! Zza okien wagonu SKM obserwujemy jak nasze miasto budzi się do życia. Z dnia na dzień ulice nabierają kolorów, powstają nowe budynki, zmienia się infrastruktura, a sami mieszkańcy chcą mieć wpływ na to co się dzieje dookoła. Chcemy żyć w przyjaznym środowisku, osiągać nowe cele, ulepszać samych siebie i własny mikroświat. "Chcę!" - to właśnie tegoroczne hasło konferencji TEDxGdańśk. Tym razem spotykamy się 5 kwietnia w Teatrze Miniatura, a swoje tematy zaprezentują: znany polski wokalista Tymon Tymański, reżyserka Elżbieta Benkowska, uznany trener Parkour w Trójmieście – Grzegorz Niecko, architekt i konserwator zabytków - Jakub Szczepański oraz Adam Kamiński – znawca liternictwa i typografii. Nie zabraknie również pięknej oprawy muzycznej, którą zapewni zespół Funkloopy! Zatem szykuje się niesamowite wydarzenie, w którym po prostu trzeba uczestniczyć, tym bardziej, że konferencja jest wydarzeniem bezpłatnym dla odbiorców, przy wcześniejszej rejestracji! .

"Chcę" na TEDxGdansk!

2014-03-03

Wiosna już na dobre zawitała do Gdańska, a nowe idee buszują w powietrzu! Zatem czas na konferencję TEDxGdansk a w tym roku naprawdę będzie się działo! Tym razem spotykamy się 5 kwietnia w Teatrze Miniatura w Gdańsku, gdzie wysłuchamy naszych prze ciekawych prelegentów i różnorodnych tematów. O szczegółach oraz zapisach na wydarzenie poinformujemy Was niebawem, a na razie uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy jedynie, że spotkanie odbędzie się pod hasłem „Chcę!”..

Prelegenci Salonu 28.09.2013

2014-02-14

28 września 2013r. odbył się pierwszy Salon w historii TEDxGdańsk. Spotkanie miało miejsce w Olivia Business Centre, a swoje wystąpienia poprowadzili - Szymon Kobyliński, Piotr Kuropatwiński oraz Piotr Arak.
Wrześniowy Salon postawił bardzo ważne pytanie – „miasto zmienia się - a Ty”? Poruszono tematy związane z komunikacją – tej jako narzędzia porozumiewania się i tej jako środka transportu. Mamy nadzieję, że wystąpienia prelegentów zainspirują do pozytywnych zmian w Gdańsku.
PIOTR ARAK
Starszy Analityk w centrum analitycznym Polityka INSIGHT, koordynował badanie rozwoju społecznego na poziomie lokalnym w Programie Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju (UNDP) w Polsce, były doradca Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego, w latach 2008-2011 pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, współpracował z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej i kilkoma organizacjami pozarządowymi. Współautor raportów “Polska 2030. Wyzwania Rozwojowe”, “Młodzi 2011”, Krajowego Raportu o Rozwoju Społecznym "Polska 2012. Rozwój regionalny i lokalny".
PIOTR KUROPATWIŃSKI
Redaktor “Koncepcji rozwoju systemu rowerowego województwa pomorskiego – Zielonej Księgi”. Współrealizator kilku europejskich projektów promocji rozwoju ruchu rowerowego. Od marca 2011 wiceprezydent Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). Urodzony w 1950 roku, dr nauk ekonomicznych, starszy wykładowca w Katedrze Polityki Ekonomicznej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Autor, redaktor i tłumacz wielu publikacji dotyczących teorii ekonomii, bankowości, finansów i procesów międzynarodowej integracji gospodarczej (m.in. koordynował tłumaczenie i wydanie pierwszego podręcznika współczesnej ekonomii opublikowanego w Polsce po 1989 roku).
SZYMON KOBYLIŃSKI
Szymon Kobyliński urodził się w Gdańsku w 1970 roku. W 1975 wyemigrował do Londynu gdzie ukończył szkołę podstawową. Po powrocie do Polski w ‘84 roku kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów, a następnie na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Zarządzania i Marketingu.
Podczas studiów założył zespół Blenders, który dzięki takim przebojom, jak „Ciągnik”, „Owca”, „Punkt G”, czy „Poniedziałek” przez ponad 10 lat utrzymywał się na szczytach list przebojów. Zespół zagrał w swojej karierze ponad 700 koncertów. Płyty wydane przez Warner Music Poland oraz Universal Music osiągnęły status złota. W sumie sprzedano ich ponad 200 000 egzemplarzy.
Równolegle do kariery muzycznej zaangażowany był w sporty rowerowe, w szczególności ich najbardziej ekstremalną odmianą jaką jest downhill. Kilka razy stawał na podium w lokalnych zawodach, zdobył też pierwsze miejsce na jednej z edycji Pucharu Polski. .

Rejestracja na TEDxGdańsk Salon

2013-09-09

Zapraszamy do uczestnictwa w Salonie TEDxGdańsk, którego hasłem przewodnim będzie: "Miasto się zmienia - a Ty?"

TEDx Salon, w odróżnieniu od standardowych wydarzeń, będzie się skupiać na jednym, wybranym temacie. Prezentuje się na nim maksymalnie czterech prelegentów.
Salon będzie poruszać tematy bliskie lokalnej społeczności, będzie stanowić okazję do spotkania się i dyskusji między głównymi wydarzeniami TEDx. W czasie Salonów TEDxGdańsk skupimy się na pojedynczych tematach, bezpośrednio wiążących się z Miastem, z Nami - mieszkańcami i społecznościami, w których żyjemy na co dzień.

Naszymi prelegentami będą:
PIOTR ARAK „Młodzi – jak im nie pomagać” PIOTR KUROPATWIŃSKI „Rower- tnąca krawędź innowacji miejskich” SZYMON KOBLIŃSKI "Rower, pasja, biznes"

Więcej informacji o prelegentach znajdą Państwo na tej stronie.
Co zrobić, by wziąć udział w wydarzeniu? Wystarczy wejść na stronie rejestracji i wypełnić formularz.
Dodatkowo 10 osób, które w najciekawszy sposób odpowiedzą na pytanie "Co byś zmienił/a w Gdańsku?", otrzyma możliwość podzielenia się swoimi ideami ze wszystkimi uczestnikami.
Uczestnictwo w Salonie jest bezpłatne.
Zapraszajcie znajomych i przybywajcie na wydarzenie! To czas na inspirację trójmiejskimi ideami.
.

Zgłoszenia kandydatów

2013-04-04

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów na prelegentów na kolejną edycję TEDxGdańsk 2013.

Jeżeli przychodzi ci do głowy inspirujący mówca lub ktoś zajmujący się sprawami wartymi nagłaśniania - nie wahaj się. Zgłoś kandydata poprzez formularz..